English
Mesane Şikayetlerini Azaltmak için
sikayet

Alınan sıvı miktarı azaltılmalıdır. Ancak çok az sıvı almak da başka problemlere yol açacağından, alınması gereken sıvı miktarı hekime danışılmalıdır. Sıvı ihtiyacı hekimin tavsiyesine göre sınırlandırılmalı, ihtiyaçtan az sıvı alımının sağlık için zararlı olabileceği unutulmamalıdır.
– Rahat edilebilecek sıkı olmayan kıyafetler tercih edilmelidir. Şişman hastalar kilo vermeli, sigara bırakılmalıdır (nikotin detrüsora direkt uyarıcı etkiyle kontraksiyonlarda artışa yol açmakta). Kabızlığın önüne geçilmelidir (bol fibrinli gıdalar).

– Kahve, çay, alkol, gazlı içecekler, domates suyu, domates içeren gıdalar, çikolata, yapay tatlandırıcılar, baharatlı, ekşili, çok şekerli yiyecek ve içecekler gibi mesaneyi rahatsız eden ya da idrar yapımını arttıran, bağırsaklarda gaz oluşmasına neden olabilecek yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır.

Pelvik taban adalelerinin eğitimi
Kegel Egzersizleri ; Tuvalate oturun ve idrar yapmaya başlayın. İdrar normal akım hızına ulaştıktan sonra pelvik kaslarınızı kullanarak idrarı durdurmaya çalışın.İdrarı durdurmak için kullandığınız kaslar pelvik kaslarınızdır. Bu hareketi doğru kas grubunu kullandığınızı anlayana kadar tekrarlayın. Bu esnada karın, kalça ve uyluk kaslarınızı kasmayın. Pelvik kasları kasın ve 10 a kadar sayın. Kasları tamamen gevşetin ve 10 a kadar sayın. Günde 3 kez (sabah, öğlen ve akşam) bu şekilde 10 ar defa tekrarlayın. Bu birim egzersizi günde beş kez yapmanız sizin egzersizlerden maksimum fayda görmenizi sağlayacaktır. Egzersizlerde aşırıya kaçmamalı ve idrar yaparken bu egzersizleri uygulamamalısınız.