English
Ağrılı Mesane Sendromu
mesane

İnterstisyel sistit nedeni tam olarak bilinmeyen, genelde idrar analizlerinde herhangi bir bozukluk görülmeyen, mesanenin mikrobik olmayan iltihabi hastalığıdır.Hastalar devamlı sık idrara çıkma, ani sıkışma hissi ve mesane ağrısı yakınmaları bildirirler.

Hastalığın tanısını koymak için fizik muayene, idrar analizi, işeme çizelgesi, semptom skalaları, isteğe bağlı olarak da ürodinamik ve sistoskopik incelemeler kullanılmaktadır.

Tedavi seçenekleri arasında ağızdan kullanılacak ilaçlar, mesane içine uygulanacak ilaçlar, mesanenin su ile şişirilmesi, lazer tedavisi ve nöromodülasyon yöntemleri kullanılmaktadır. Medikal tedaviye ek olarak diyet düzenlenmesi bu hasta grubunda semptomların giderilmesinde faydalı olmaktadır.

İnterstisyel Sistit Teşhisi Konulmuş
Bir Hastanın Dikkat Etmesi Gerekenler

Size verilen diyet listenizde yakınmalarınızı arttırabilecek gıdalar belirtilmiştir. Önerimiz gıdaları teker teker deneyerek hangi gıdaların size rahatsızlık verdiğini belirlemeye çalışmanızdır.
Mümkün olduğunca rahat kıyafetler giymeniz tavsiye olunur.
Özellikle alerji mevsimlerinde kendinizi koruyun ve uzun yolculuklara çıkmamaya gayret edin.
Ağır egzersizler ve aşırı stres şikayetlerinizde alevlenmelere neden olabilir.
YASAKLI GIDALAR; Kahve, çay, meşrubat, gazlı içecekler, alkol, ekşi meyve suları, yapay tatlandırıcılar, çikolata, acılı baharatlar, kuruyemişler, greyfurt, portakal, domates, çilek, şeftali, kızartmalar, kızarmış et, soya sosu, ketçap, mayonez, kuru fasülye, mercimek, sucuk, salam.

Ağrılı Mesane Sendromu

ET ürünleri; Soslarına dikkat etmek koşuluyla güvenle tüketebilirsiniz (Barbekü sosu, salçalı, acılı vs.). Kızartılmış ve bekletilmiş (sucuk, salam, sosis vs) etleri tüketmemeniz önerilir.
Yeşil Sebzeler; Domates ve kuşkonmaz dışındaki yeşil sebzeleri genelde güvenle tüketebilirsiniz.
Süt Ürünleri; Süt ürünleri ve yumurta güvenle tüketilebilir. Bazı peynir türleri şikayetlerinizi arttırabilir.
Meyveler; İnt.Sistit diyetinin en önemli parçasıdır. Asidik birçok meyva şikayetlerinizi arttırabilir. Öncelikle armut ve yabanmersini ile başlayabilirsiniz. Elma, kavun, kivi, mango ve papaya daha sonra gelen güvenli meyvalardır.
Tatlılar; Çikolata, yasaklı meyvalar ve yapay tatlandırıcıların kullanılmadığı tatlıları deneyebilirsiniz.