English
Kısırlık ve Genetik nedenler
genetik

Obstrüktel nedenler ( Kanallarda tıkanıklıklar )

Tekrarlayan enfeksiyonlar orşit ( testis iltihabı ), epididim iltihabı,  önceden geçirilmiş ameliyatlar ( fıtık ) meni kanalını tıkayabilir. Bu tıkanıklık meni kanalının bütünü boyunca herhangi bir alanda olabileceği gibi birden fazla alanda da olabilir.

4. Hormonal

FSH, LH hormonları hipofiz bezi dediğimiz beyindeki bir bezden salgılanır ve testiste testesteron yapımını uyarır. Bu mekanizmadaki bozukluk da sperm yapı dengesini bozar.

5. Genetik nedenler

Genellikle fertilitede önemli rol oynar. Erkekteki Y kromozumundaki kırıklar ve kesikler yapıdaki sayısal ve yapısal bozukluklar fertiliteyi bozar.

6. İmmünolojik infertilite

Kişinin kendi spermlerine karşı antikor (bloke edici madde) üreterek sperm hareketliliğinin ve fonksiyonunun bozulmasıdır. Normalde spermler kişinin kendi vücudu ile net temasta değildir. Bu teması engelleyen bariyer (kan-testis bariyeri); travma, enfeksiyon ve ameliyat gibi etkenlerle harap olursa dolaşım sistemi ile direkt temasa geçen spermlere karşı savunma sistemi tarafından bloke edici antikor oluşturur. Spermlerin vajina ve kadın üreme sistemlerine ilerlemesini ve kadının yumurtasına yapışmasını engeller, yumurta içine spermin girmesini bozar.

7. Retrograd ejekülasyon (Geriye boşalma)

Meninin normalin aksine dışarıya akmak yerine mesaneye kaçmasıdır. Prostat ameliyatlarından sonra, sinir sistemini etkileyen hastalıklar ve kullanılan bazı ilaçlar mesane boynu kapama fonksiyonunu bozabilmekte ve geriye kaçmaya sebep olabilmektedir.

Hasta için en önemli belirti orgazmdan sonra meninin gelmemesi veya çok az gelmesidir..