English
idrar kaçırma
idrarkacirma

Kadınlarda idrar kaçırma sıklıkla iki nedenle ortaya çıkmaktadır. Bunlardan birincisi şiddetli idrar yapma gereksinimi ile birlikte tuvalete yetişemeden idrar kaçırmadır ve mesane içi kontrolsüz kasılmalar nedeniyle olmaktadır. Mesanenin aşırı duyarlılığını ortadan kaldıran ilaçlarla sıklıkla tedavi edilmektedirler.İlaçlara yanıt vermeyen olgularda ise kliniğimizde de uyguladığımız botoks enjeksiyonu oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.
İkinci tip kaçırma ise öksürme, ıkınma, ağır kaldırma gibi durumlarda ortaya çıkan mesane boynunu desteğinin zayıflamasına (çok doğum, zorlu ve uzamış doğumlar, şişmanlık vb nedenlerle oluşur) bağlı oluşan durumdur. Bu tip idrar kaçırmada davranış tedavilerinin hastaya öğretilmesi ve ilaç tedavileri ile başarılı sonuçlar alınabilir. Yanıt alınamayan hastalarda kliniğimizde de rutin olarak uyguladığımız idrar kanalının ağzına destekleyici bir bantın yerleştirildiği TOT ameliyatı ile yüzgüldürücü sonuçlar alınmaktadır. Bu ameliyat sonrası ertesi gün hastalar evine dönmekte ve uzun dönemde başarılı sonuçlar alınmaktadır.
Bunların dışında idrar kesesi ile vajina arasında bağlantı oluşmasına bağlı olarak şiddetli ve devamlı damlama tarzında idrar kaçırmalar veya mesane sinirlerinin etkilenmesine bağlı mesanenin dolup taşması tarzında idrar kaçırma görülebilmektedir.